Konferencja naukowa "Kościół wobec idei państwa i władzy. Od Chrztu do Milenium" 9-10.VI.2016

W dniach 9-10 czerwca 2016 r. w gmachu Collegium Witkowskiego (Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego) odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Kościół wobec idei państwa i władzy. Od Chrztu do Milenium".

Wydarzenie było czwartą odsłoną dorocznych spotkań naukowych, organizowanych przez Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy wydatnej pomocy władz Wydziału Historycznego UJ i dyrekcji Instytutu Historii UJ – pierwsza konferencja pt. „Miasto-wieś-rezydencja. Przestrzeń determinująca dzieje człowieka – człowiek kształtujący przestrzeń" odbyła się w 2013 r. – kolejna, pt. „Wizja przeszłości jako czynnik kształtujący tożsamość zbiorową" miała miejsce w 2014 r.; dużym echem w środowisku naukowym odbiło się ubiegłoroczne spotkanie, pt. „Spór o początki państwa polskiego. Historiografia-tradycja-mit-propaganda".

Tegoroczne wydarzenie związane było z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski, co w wyraźny sposób zdeterminowało problematykę poruszaną w czasie obrad. Dobrane przez zespół organizacyjny wystąpienia skupiały się przede wszystkim wokół złożonych relacji, zachodzących między władzą duchowną i władzą świecką na przestrzeni tysiąca lat funkcjonowania państwowości polskiej. Sformułowany w ten sposób temat pozwolił na stworzenie możliwie szerokiej platformy do prezentacji wyników badań z powiązanych z nimi obszarów badawczych.

W konferencji wzięło udział 16 referentów. Badacze przedstawili referaty, które poruszały zagadnienia z takich dziedziny nauki jak historia, antropologia, archeologia, historia sztuki, kulturoznawstwo oraz innych dziedzin nauk humanistycznych. W trakcie konferencji pokazano problem relacji Kościół-państwo w wielu kontekstach – od politycznego, poprzez filozoficzne zagadnienia relacji między nimi, po dyskurs ideowej estetyzacji władzy w sferze sacrum. Problematyka konferencji dotyczyła przede wszystkim relacji między ośrodkami kościelnymi i państwowymi w historii polskiej, obejmując niemal całe jej dzieje, tj. od panowania pierwszych Piastów po drugą połowę XX wieku.

Nie zabrakło jednak referatów poruszających tematykę Kościoła i władzy nawiązującą do „obcego" i niepolskiego, a nawet pozaeuropejskiego kręgu kulturowego. Takie zestawienie tematów pozwoliło uzyskać bogaty i złożony obraz problemu oraz wpisać dzieje polskiej państwowości w bardzo szeroki kontekst cywilizacyjny.

Aby ważkie przemyślenia i ciekawe aspekty, poruszane podczas konferencyjnych obrad, nie poszły na marne, organizatorzy postanowili doprowadzić do wydania materiałów konferencyjnych.