Mgr Stanisław SZYNKOWSKI, Ród von Beess – genealogia, polityka, mecenat od XVI do XVIII wieku

W dniu 19 marca (środa) 2014 roku, o godzinie 18.00, w Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej 13sala nr 2, odbędzie się XI Seminarium Towarzystwa Naukowego Doktorantów Wydziału Historycznego UJ, podczas którego wyniki swoich badań przedstawi

mgr Stanisław SZYNKOWSKI

(doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego)

w referacie pt.

Ród von Beess – genealogia, polityka, mecenat od XVI do XVIII wieku

 

Wśród rodów i rodzin, które w epoce nowożytnej osiągnęły na Śląsku status zbliżony do magnackiego, moją uwagę zwrócił ród von Beess i jego złożone dzieje. Jest to historia awansu prowincjonalnego rodu rycerskiego z okolic Głogówka (woj. opolskie) od XIV wieku robiącego zawrotną karierę u boku książąt opolskich, a następnie brzeskich i legnickich, która była z powodzeniem kontynuowana na Górnym i Dolnym Śląsku także w czasach nowożytnych. W różnych okresach poszczególne gałęzie rodu uzyskiwały wybitną pozycję zarówno lokalną i ogólnośląską, jak również na dworach monarszych. O magnackim statusie decydowały także małżeństwa z przedstawicielami najświetniejszych rodów epoki: von Oppersdorff, von Pückler, von Skrbensky, Henckel von Donnersmarck, von Sinzendorf, Denhoff. Również pozycja majątkowa sytuowała utytułowane linie rodu wśród elity Górnego i Dolnego Śląska oraz powalała na szeroką działalność fundacyjną. Jest to o tyle istotne, że o świetności rodu świadczą dziś niemal wyłącznie jego działania na niwie kościelnej i oświatowej, podczas gdy większość siedzib rodowych i innych śladów uległa zniszczeniu.

Wśród jego licznych przedstawicieli znajdujemy jednostki wybitne zasługujące na szczególną uwagę, które odegrały istotną, choć dziś pomijaną rolę w wydarzeniach epoki jak choćby Katarzynę Franciszkę Denhoffową i Annę Zuzannę von Oppersdorff (z linii Wrchles) związane z dworami Habsburgów i polskich Wazów oraz hrabiego Otto Leopolda von Beess, pruskiego ministra i dyplomatę.

Niniejsze wystąpienie poświęcone zostanie głównym założeniom metodologicznym i merytorycznym, w tym problemom konstrukcji pracy. Zostanie także omówione zagadnienie źródeł, ich charakter i lokalizacja w polskich i zagranicznych archiwach.

 

9 seminarium ilustracja

Data opublikowania: 15.03.2014
Osoba publikująca: Jakub Rogulski