Mgr Andrzej DUDZIŃSKI, Diodor Sycylijski a Timajos z Tauromenion, czyli próba nowego spojrzenia na "Quellenforschung"

W dniu 17 października (czwartek), o godzinie 18.00, w Collegium Witkowskiego przy ul. Gołębiej 13, sala nr 2, odbędzie się V Seminarium Towarzystwa Naukowego Doktorantów Wydziału Historycznego UJ, podczas którego wyniki swoich badań przedstawi

mgr Andrzej DUDZIŃSKI

w referacie pt.

Diodor Sycylijski a Timajos z Tauromenion, czyli próba nowego spojrzenia na Quellenforschung

 

            Biblioteka Historyczna Diodora Sycylijskiego (I w. p.n.e.) bardzo długo uważana była przez badaczy za dzieło wtórne, a jego autora sprowadzano w najlepszym razie do roli prostego kopisty. Takie podejście sprzyjało badaniu tekstu Biblioteki pod kątem identyfikacji źródeł z jakich w danym fragmencie korzystał ów historyk (Quellenforschung). W ostatnich latach podejście do Diodora zaczęło ulegać zmianie i coraz rzadziej jego dzieło traktowane jest jako zbiór fragmentów.

            Przedmiotem mojego zainteresowania jest odpowiedź na pytanie jak Diodor Sycylijski korzystał z dzieła Timajosa z Tauromenion (IV w. p.n.e.), którego dzieło uważa się za główne źródło informacji Diodora na temat dziejów Sycylii. Zagadnienie to jest istotne dla moich badań dotyczących historii wyspy, bowiem niejednokrotnie zdarza się, że historycy interpretują tekst Biblioteki przez pryzmat – jak się powszechnie uznaje – Timajosowego pochodzenia zawartych w niej informacji.

            W tym celu zamierzam jednak zaproponować podejście odmienne od klasycznego. Zamiast bowiem przyjąć za punkt wyjścia tekst Biblioteki i szukać w niej fragmentów, które z różnych względów mogłyby pochodzić z dzieła Timajosa, zamierzam wyjść od zachowanych fragmentów tej pracy i spojrzeć na sposób ich wykorzystania przez Diodora. Punktem wyjścia moich badań jest zatem zbiór świadectw na temat Timajosa z Tauromenion i zachowanych fragmentów jego dzieła, zebrany przez Feliksa Jacoby'ego w jego monumentalnym dziele Die Fragmente der griechischen Historiker. Na tej podstawie zamierzam zająć się świadectwami i fragmentami pochodzącymi z dzieła Diodora, co pozwoli zobaczyć zarówno jego stosunek do Timajosa, jak i sposób wykorzysta materiału pochodzącego z jego dzieła. Aby obraz ten był możliwie kompletny, uzupełni go analiza pod kątem zgodności z tekstem Biblioteki fragmentów z dzieła Timajosa pochodzących z prac innych starożytnych autorów.

            W ten sposób mam nadzieję uzyskać możliwie kompletny obraz zarówno stosunku Diodora do Timajosa, jak i sposobu w jaki korzystał on z dzieła tego historyka. Mam nadzieję, ze uzyskane wyniki potwierdzą moją hipotezę roboczą, że dostępny materiał nie pozwala na przypisanie dziełu Timajosa roli głównego źródła informacji Diodora na temat historii Sycylii.

Data opublikowania: 13.10.2013
Osoba publikująca: Jakub Rogulski