IV Seminarium Towarzystwa

W najbliższy czwartek, 11 kwietnia, o godzinie 18.30, w sali nr 14 Collegium Kołłątaja (ul. św. Anny 6)

odbędzie się IV Seminarium Towarzystwa, podczas którego

mgr Piotr Kalicki

zaprezentuje wyniki własnych badań w referacie pod tytułem:

Ludzie mgły: adaptacje społeczności prekolumbijskich do warunków środowiskowych w Lomas de Lachay, Peru

 

Abstrakt referatu:

Na pustynnym wybrzeżu zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej jednym z nielicznych ekosystemów oferujących sprzyjające warunki dla osadnictwa człowieka są oazy mgielne, zwane lomas. Celem prowadzonych w Lomas de Lachay, będących największym kompleksie lomas na środkowym wybrzeżu Peru, badań przyrodniczych i archeologicznych jest zbadanie środowiskowych uwarunkowań działalności człowieka w czasach prekolumbijskich.

Kartowanie geomorfologiczne pozwoliło na odtworzenie procesu kształtowania się rzeźby regionu oraz wahań klimatycznych, co umożliwiło rekonstrukcję warunków naturalnych Lomas de Lachay w holocenie. Wstępne wyniki prospekcji wskazują na środowiskowe uwarunkowanie lokalizacji osad i cmentarzysk oraz sugerują, że co najmniej dwie spośród trzech faz osadniczych wyróżnionych w Lomas de Lachay są istotnie skorelowane ze wzrostem częstotliwości zjawiska El Niño. Ponadto obserwujemy stopniową zmianę podstaw gospodarki z rolnictwa na pasterstwo spowodowaną wysychaniem klimatu.

Badania potwierdzają, że w środowiskach marginalnych (threshold environment) podstawową determinantą działalności człowieka są uwarunkowania środowiskowe. Równocześnie przyjęcie przez różne społeczności prekolumbijskie odmiennych strategii adaptacyjnych do podobnych zmian środowiskowych wskazuje na kulturowe uwarunkowanie wyboru strategii adaptacyjnych.

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2011/03/N/HS3/01151.

Data opublikowania: 07.04.2013
Osoba publikująca: Jakub Rogulski